Wśród firm, które rozpoczynają swoją przygodę z marketingiem sieciowym, często spotykamy sytuacje podobne do przedstawionej poniżej a będące wynikiem określonego ciągu zdarzeń:
1. Dyrektor generalny firmy zatrudnia guru ds. marketingu sieciowego, żeby ten zaplanował i zrealizował strategię marketingową firmy w sieci.
2. Guru kasuje grube czeki, kiwa stanowczo głową, chodząc wśród podwładnych i powtarza coś w rodzaju: Zaangażujcie więcej użytkowników!
3. Guru przygotowuje szczegółowy plan, którego rdzeniem są zwroty typu: Dodajcie więcej dobrych linków!
4. Dyrektor generalny przekazuje plan przygotowny przez guru do działu marketingu.
5. Dział marketingu realizuje plan pomimo ewidentnych dowodów i przekonania, że plan ten jest nieprofesjonalny
i prowizoryczny (w obawie przed reakcją szefa na krytykę).
6. Rok później dyrektor generalny jest w sytuacji, w której nie ma budżetu na marketing, nie ma żadnych rezultatów pracy guru, ale za to jest wielu niezadowolonych klientów.
7. Dyrektor generalny mówi: Nie wiedziałem!!
Będziemy wyrozumiali: zakładamy, że nasz przykładowy dyrektor generalny naprawdę nie zdawał sobie sprawy z błędów, które popelnił. Zamiast wykorzystać swoje doświadczenie i odpowiednio ocenić przydatność guru ds. marketingu sieciowego, zatrudnił klauna, który nie tylko nie pomógł, ale wręcz położył sieciowy marketing firmy “na łopatki”.
Chcemy pokazać jak wystrzegać się podobnych błędów. Bez względu na to czy zatrudniłeś już swojego guruczy dopiero o tym myślisz – poniższe wskazówki mogą się okazać bardzo pomocne. Stosuj się do nich i upewnij się, że osoba odpowiedzialna za tworzenie twojego planu marketingowego będzie je miała na uwadze.
1. Twój plan powinien obejmować okres nie dłuższy niż sześć miesiecy.Okoliczności i realia w jakich przychodzi nam dziś działać i prowadzić interesy zmieniają się bardzo szybko. Twój plan marketingowy powinien określać w jaki sposób będziesz się przystosowywał do ewentualnych zmian a nie przewidywać co zdarzy się w odległej przyszłośći.
2. Korzystaj z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Możesz też skorzystać z płatnej opcji wyszukiwania (płacisz za wyświetlanie się twojej strony wśród najpopularniejszych wyników).
3. Zaplanuj strategię dotyczącą treści, które będziesz zamieszczał w sieci. Nie warto opierać się jedynie
na istniejących już zasobach. Musisz ustalić w jaki sposób stworzyć skuteczne marketingowo i interesujące treści, które pojawiając się regularnie w sieci będą promować Twój biznes.
4. Twój plan musi uwzględniać sposób w jaki będziesz rozprzestrzeniał informacje o swojej firmie
i działalności w sieci. Powinieneś docierać do najbardziej wpływowych i doświadczonych ludzi w danej branży – w świecie blogów, mediów i gdzie tylko uznasz to za stosowne. Bez ich pomocy i zaangażowania możesz ponieść klęskę.
5. Zbuduj odpowiedni plan analityczny. Twój plan marketingowy musi się opierać na konkretnych wytycznych, które będą określać jego skuteczność. Musisz posiadać z góry ustalone wskaźniki skuteczności, dzięki temu będziesz mógł na bieżąco weryfikować przydatność swoich działań i będziesz w stanie sprawdzić czy osiągasz zamierzone cele.
6. Zwróć uwagę na istniejących już klientów. Utrzymanie istniejących klientów jest dużo prostsze niż pozyskiwanie nowych. Kładź nacisk na odpowiednie relacje z bieżącymi klientami i upewnij się, że będzie to jeden z elementów Twojego planu marketingowego.
7. Korzystaj z Facebooka. Wiemy, że nie wszyscy są chętni by wskakiwać do “rozpędzonego pociągu” jakim jest dzisiejszy Facebook, musisz jednak pamiętać, że wielu ludzi polega i opiera swoje opinie na tym co podsunie
im Facebook. Nie uwzględnienie Facebooka w twoim planie marketingowym byłoby błędem – niezależnie od tego w jakiej branży zamierzasz się rozwijać.
8. Zbuduj listę kontaktów. Lista kontaktów jest twoim najważniejszym aktywem. W zależności od rodzaju klientów, do których skierowany jest Twój produkt może ona przybierać formę listy adresów mailowych, fanów na Twitterze
czy Facebooku. Pamiętaj, że lista ta jest ważnym narzędziem marketingowym i na pewno warto zaangażować się w jej rozbudowę.
9. Pamiętaj, że twój plan marketingowy musi uwzględniać sposoby pozyskiwania i komunikowania się z nowymi klientami. Ważne jest, żebyś zrozumiał, że istnieją klienci, którzy na początku mogą podchodzić sceptycznie do twojego produktu czy firmy, ale nie znaczy to, że masz ich skreślać już na początku. Staraj się przekonać do siebie wszystkich potencjalnych klientów – nawet tych, którzy początkowo nie są zainteresowani twoją działalnością.
10. Testuj. Jeżeli zatrudniony przez ciebie specjalista nie uwzględnił testów tworząc plan marketingowy, oddaj go i zaznacz, żeby następnym razem to zrobił. Nigdy nie wychodź z założenia, że plan bedzie od razu działał na sto procent, planuj możliwość powtórnych podejść.
11. Bądź rozsądny. Jeżeli naprawę myślisz, że zwiększysz liczbę klientów z 5 do 50.000 w ciągu 6 miesięcy wydając przy tym nieznaczną sumę pieniędzy to albo jesteś szaleńcem albo nazywasz się Steve Jobs.
12. Opieraj się na matematyce. Plan powinien określać jaką wartość ma dla ciebie każdy poszczególny klient. Jeśli wartość jaką uzyskasz z pozyskania danego klienta jest mniejsza niż koszty poniesione na marketing – musisz pomyśleć o zmianie strategii.
To wszystko. Mając te 12 podpunktów na uwadze będziesz w stanie ulepszyć swój plan marketingowy. Na pewno będzie on dużo skuteczniejszy i nie “skrzywdzi” Twojej firmy.
E-usługi dla biznesu: tworzenie profesjonalnych stron internetowych, pozycjonowanie, linki sponsorowane, hosting. Najwyższa jakość usług!
© 2023 – StronyDlaFirm.eu