Jak zabezpieczyć treści przed kopiowaniem w Internecie? Praktyczne porady.

Kopiowanie treści w internecie przez innych internautów jest odwiecznym problemem panującym w sieci. Kopiowane są nie tylko teksty ale również zdjęcia i inne umieszczane przez nas pliki. Istnieje kilka łatwych i prostych sposobów by uniemożliwić innym takiej kradzieży.


Jednym ze skuteczniejszych sposobów ochrony plików graficznych oraz audio jest umieszczenie na naszej treści lub zdjęciu cyfrowego znaku wodnego. Dzięki niemu możliwa jest identyfikacja autora lub właściciela pliku na którym znajduje się dany znak wodny. Można również daną treść oznaczyć nickiem lub czymś po czymś po czym można udowodnić, że skopiowane zdjęcie należy do nas, a nie internauty który je „pożyczył”.

 

Kolejnym sposobem jest blokada użycia prawego przycisku myszki. Nie jest to sposób doskonały, ponieważ blokadę tą można złamać lecz nie każdy potrafi to zrobić. A więc co należy zrobić by użyć tej blokady? Należy wkleić kod: 
<script type=”text/javascript” src=”http://bajery.net/adds/copy_b.php?a=Kopiowanie%20zabronione”></script>
do gadżetu HTML/JavaScript. Treść komunikatu przy próbie kopiowania będzie następująca: „Kopiowanie zabronione”.

 

 

Następnym przykładem jest blokada zaznaczania tekstu na stronie. Jest to prosty sposób do którego potrzebny jest nam onselectstart=”return false;” w danej sekcji lub też w sekcji „body”. Należy dokonać małej zmiany w tej sekcji by blokada zaczęła działać. 
1 <body onselectstart=”return false;”> 
Nie jest to polecany sposób, ponieważ na niektórych przeglądarkach ten sposób nie będzie działał i może stwarzać więcej problemów użytkownikom serwerów niż pomagał którzy go stosują.

 

 

Kolejnym zabezpieczeniem jest blokada klawisza Print Screen. Dzięki niej możemy wykonać zrzut ekranu (klawisz Print Screen),a następnie wkleić do programu graficznego. Należy wstawić specjalny kod do dokumentu.

 

Podsumowanie

W internecie możemy znaleźć wiele sposobów by uniknąć kopiowania różnego rodzaju treści. Sposoby te mają za zadanie pomóc ich użytkownikom ale zazwyczaj sprawiają więcej problemów niż jest z nich pożytku. Nie są to sposoby idealne, ponieważ nawet początkujący „haker” może poradzić sobie z tymi blokadami lecz mogą utrudnić mu pracę. Każde umieszczane przez nas pliki oraz treści w internecie zawsze mogą być narażone na „internetową kradzież”.

Ostatnie wpisy