Jak chronić konto e-mail przed spamem?

Co to jest spam?
Spam to niechciana korespondencja trafiająca do Twojej skrzynki e-mail. Zaraz obok wirusów jest to obecnie największa udręka użytkowników internetu. Spam wydłuża czas który potrzebny jest na sprawdzenie poczty, wywołuje irytację i zmusza do ręcznego kasowania bądź podejmowania innych czynności które również nie należą do przyjemnych. W skrócie można powiedzieć, że spam to nadmiar informacji zbędnych dla odbiorców wiadomości. Spamem mogą być również reklamy na stronie, które np. w niekontrolowany sposób otwierają się samoczynnie w nowych okienkach.

Dlaczego spam jest zły?Zabezpieczenia przed SPAMem
– Jest niechcianą i niezamawianą korespondencją,
– Znacznie wydłuża czas potrzebny na sprawdzenie poczty
– Może okazać się próbą oszustwa lub wyłudzenia
– Zraża klientów do firm spamerskich powodując efekt odwrotny niż zamierzony
– Może być przyczyną zagubienia pożądanej wiadomości (gdy filtr poczty omyłkowo wrzuca ją do folderu spam)
– Zwiększa koszta dostawców usług pocztowych które często przerzucane są na odbiorcę
– Trafia często do nieodpowiednich osób ze względu na treści w nim zawarte

 

Jak chronić się przed spamem?
Aby skutecznie zabezpieczyć się przed spamiem przede wszystkim należy chronić swój własny adres e-mail, dlatego ważne jest gdzie i w jaki sposób się go podaje. Jeśli zostawimy skrzynkę e-mail bez żadnej ochrony, to prędzej czy później będzie ona zapełniana masą śmieci. 
Dlatego:
– Warto użyć niestandardowej nazwy użytkownika. Jeżeli możesz unikaj takich loginów jak admin, biuro, czy kontakt. Dzięki unikniesz cześci spamu który wysyłany jest na oślep pod najczęściej występujące nazwy kont.
– Unikaj publikowania adresu e-mail w formie tekstowej w komentarzach, portalach, stronach www i gdziekolwiek w Internecie. 
– Jeżeli chcesz aby adres e-mail był pubicznie dostępny ukrywaj go przed robotami oraz zabezpieczaj*
– Do rejestracji w serwisach o wątpliwej reputacji użyj jednorazowych adresów e-mail (np. korzystając z Temp-Mail.org
– Na własnych serwisach www podawaj tylko adresy zabezpieczone przed robotami kodem JavaScript*
– Nie klikaj w odnośniki w spamie, może spowodować to zapisanie adresu do jeszcze większej ilości list 
– Unikaj wchodzenia na niezaufane strony a tymbardziej podawania swojego adresu jeżeli nie jest to koniecznie
– Nie otwieraj podejrzanych załączników (ostatnio popularne są np spreparowane niby wezwania do zapłaty będące wirusem), wiadomości łańcuszków, reklam lekarstw typu Viagra czy Xanax, maili o wielomilionowym spadku po nieistniejącym wujku, czy też kolejnych patentów zdobycie fortuny bez wychodzenia z domu. Zaufajcie nam, nie warto – to zwykła ściema!

 

Sposoby zabezpieczenia adresu e-mail na stronie www

Można sprawić, by robot przeglądający sieć w poszukiwaniu kont e-mail nie odczytał naszego adresu za pomocą poniższych trików: 
Podanie adresu e-mail w formie obrazka .jpg. Minusem takiego rozwiązania jest to że nie będzie dało się go skopiować i nadawcy będą zmuszeni przepisać adres ręcznie.
Dodanie „odspamiacza” czyli zastąpienie cech charakterystycznych dla adresów e-mail (takich jak @ czy kropka) znakami tekstowymi. Przykład: zamiast „jan@domena.pl” można napisać jan(at)domena.pl, choć jeszcze lepiej byłoby „jan@domenaKROPKApl” lub „jan AT domena KROPKA pl”
Zmiana kodowania znaków na ASCII. Mając dostęp do kodu strony zamiast użyć znaku @ można zapisać go w formacie @ Przeglądarka automatycznie odczyta go i zamieni na czytelny znak małpy. 
-Zastosowanie kodu JavaScript: najtrudniejsza do wdrożenia ale za to najskuteczniejsza metoda szyfrowania pozwalająca jednocześnie zachować klikalność w adres.

*Szerszy opis powyższych zabezpieczeń antyspamowych oraz gotowy skrypt szyfrujący przed robotami adres e-mail znajdziecie na stronie: 
http://nie-spamuj.eu/ochrona.html

 

Metody rozpoznawania spamu

– Czarna lista – obejmuje restrykcjami adresy nadawców uznanych za spamerów.

– Filtr bayesiański – bardzo skuteczne rozwiązanie które w miarę użytkowania „uczy” się rozpoznawania spamowych wiadomości dostosowując się do preferencji odbiorcy.

– Filtr DCC – w działaniu podobny do filtrów opierających się na czarnych listach nadawców, z tym że jego domeną nie jest porównywanie adresów wysyłkowych, lecz sum kontrolnych charakterystycznych dla wiadomości zawierających spam

– Filtr słowny – to najstarszy sposób walki ze spamem. Filtr ten można uczyć, uczulając go na określone słowa czy zwroty występujące w treści maila.

 

Narzędzia do walki ze spamem

– Filtr antyspamowy na serwerze
Zakładamy konto e-mail na serwerze, który w ramach swojej usługi oferuje filtr antyspamowy. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie musimy instalować żadnych dodatkowych oprogramowań na komputerze. Wszystkie funkcje ochronne przejmuje serwer. W zależności od rodzaju oprogramowania zazwyczaj można ustawiać moc działania takiego filtru i dostosować go do swoich potrzeb. 

– Instalacja programu antyspamowego
Wymaga przede wszystkim wybrania konkretnego programu, co nie jest takie proste biorąc pod uwagę ilość dostępnych rozwiązań. Podjęcie decyzji utrudnia fakt, iż niektóre programy są darmowe, a niektóre niestety płatne. Zaletą posiadania w systemie programu antyspamowego jest kontrola nad przychodzącą korespondencją (oczywiście na tyle, na ile pozwala na to dany program). 
Niektóre programy pocztowe (np Mozilla Thunderbird) posiada wbudowany system antyspamowy który w miarę użytkowania uczy się rozpoznawać niechciane wiadomości. 

Jeżeli Twój program pocztowy go jednak nie posiada możesz skorzystać z zewnętrznego rozwiązania. 

Przykładowe darmowe programy antyspamowe: 

– Spamihilator

– Milo spam killer

– SpamAware

– SPAMfighter Standard

Ostatnie wpisy