Plusy i minusy korzystania z gotowych kreatorów stron internetowych a indywidualne projekty stron internetowych

Korzystanie z kreatorów stron internetowych oraz indywidualne projektowanie stron www

Zarówno korzystanie z kreatorów stron internetowych jak i indywidualne projektowanie stron od podstaw szytych pod potrzeby klienta ma swoje zalety i jak i wady. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami zależy od wielu czynników, takich jak dostępność dobrych agencji interaktywnych, umiejętności, budżet, czas wykonania oraz indywidualne potrzeby projektu. Poniżej przedstawiamy kilka plusów i minusów obu rozwiązań.

Gotowy kreator stron internetowych:

Plusy:

 1. Łatwość użycia: Kreatory stron internetowych są zaprojektowane tak, aby były intuicyjne i maksymalnie proste w obsłudze dla osób bez doświadczenia technicznego. Projekty stron internetowych z kreatorów nie pozwalają wprowadzać zbyt zaawansowanych modyfikacji – zabezpieczając ich przed przypadkowym popsuciem czegoś.
 2. Szybkość realizacji: Pozwalają na szybkie zbudowanie funkcjonalnej strony internetowej bez konieczności posiadania umiejętności programowania.
 3. Koszt: W krótkim okresie są tańsze w porównaniu do indywidualnie zaprojektowanej stron, szczególnie jeśli korzystasz z darmowych lub niskokosztowych planów. Pozwalają one doskonale przetestować pomysł bez konieczności inwestycji w profesjonalną stronę www.
 4. Szablony: Oferują różne szablony, które można dostosować do swoich potrzeb, co pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu strony.

Minusy:

 1. Ograniczone dostosowanie: Możliwości dostosowania są mocno ograniczone w porównaniu, gdy decydujemy się na indywidualne projektowanie stron. Może to być problematyczne dla bardziej złożonych projektów oraz w przypadku chęci dodatkowych modyfikacji, czy dodania jakiś funkcjonalności.
 2. Szablonowość: Strony zbudowane za pomocą kreatorów mogą wyglądać generycznie i brakować im „pomysłu” i oryginalności.
 3. Optymalizacja SEO i dodatkowe wtyczki: Niektóre kreatory stron mogą mieć ograniczone funkcje SEO, co może wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Problemem często jest również instalacja dodatkowych wtyczek zewnętrznych producentów (np. zewnętrznego chatu dla klientów, czy integracji z social-media)
 4. Opłata abonamentowa za korzystanie z kreatora i utrzymanie stron bardzo często rośnie z upływem czasu. W przypadku tego rozwiązania często jest ona miesięczna w modelu abonamentowym. Musimy liczyć się również z dodatkowo płatnymi opcjami takimi jak konta e-mail czy dodatkowe wsparcie techniczne.

Indywidualne projekty stron internetowych – rozwiązania tworzone od podstaw:

Plusy:

 1. Niestandardowe rozwiązania: Możliwość stosowania najnowszych trendów, rozwiązań oraz specjalnych funkcjonalności dedykowanych specyficznym potrzebom projektu.
 2. Skuteczność i oryginalność: Strony są szyte na miarę, przemyślane i projektowane z myślą o ich skuteczności i spełnieniu potrzeb konkretnego klienta – by móc zostać stworzone zgodnie z konkretną marką, useability czy wizją.
 3. Optymalizacja SEO i dodatkowe wtyczki: Możliwość pełnej optymalizacji SEO z pewnością może przyczynić się do lepszego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. W przypadku indywidualnie zaprojektowanej strony możliwości integracji i instalacji wtyczek (takich jak chat, share buttony, popupy i inne) są nieograniczone!
 4. Skalowalność: Lepsza skalowalność i możliwość rozbudowy w przyszłości.
 5. Brak opłaty abonamentowej za korzystanie z kreatora. W standardzie bezpłatny dostęp do panelu CMS strony. Użytkownik ze stałych opłat ponosi jedynie roczny koszt hostingu i rejestracji domeny.

Minusy:

 1. Koszt: Indywidualne projektowanie stron jest jednorazowo większym wydatkiem niż skorzystanie z kreatorów stron internetowych i opłacanie comiesięcznego abonamentu.
 2. Czas: Proces projektowania i budowy strony od podstaw może zająć nawet 4-5 tygodni.
 3. Wymaga agencji interaktywnej lub umiejętności technicznych: Aby stworzyć stronę od podstaw, potrzebne są umiejętności programowania lub zatrudnienie profesjonalistów.

W związku z powyższym wybór pomiędzy korzystaniem z kreatora stron internetowych a indywidualnym projektowaniem strony od podstaw zależy od Twoich potrzeb, umiejętności i budżetu projektu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć różnicę między kreatorami stron a indywidualnymi projektami stron internetowych i wiesz już, które z tych rozwiązań będzie lepsze dla Ciebie.

Ostatnie wpisy