15 najczęstszych błędów popełnianych na stronach internetowych firm.

Niekiedy nawet dobrze zaprojektowany przez agencję interaktywną serwis firmowy, w rękach szalonego marketing managera może się zamienić w nieefektywny bubel, który przynosi więcej strat, niż korzyści. Jakie są najgorsze błędy popełniane podczas prowadzenia firmowej strony oraz jak się przed nimi uchronić? Odpowiedzi szukaj poniżej w naszym artykule!

Jeżeli firmowa strona www jest pełna wad i niedociągnięć wpływa to na zły odbiór całego przedsiębiorstwa. Firma przedstawia się wtedy w złym świetle w oczach odwiedzających ją w Internecie. Pamiętaj, że najważniejszym celem firmowej witryny jest przekaz informacji w sposób prosty i zrozumiały dla potencjalnego klienta oraz umożliwienie mu kontaktu z Waszym działem handlowym. Każdemu przedsiębiorstwu, któremu zależy na dobrym wizerunku firmy postaramy się przedstawić najczęściej występujące potyczki – tak,  aby pomóc w uniknięciu ich w przyszlości.

Najczęściej popełniane błędy na stronach firmowych to:

  1. czcionki_weboweUżywanie wielu kolorów i krojów czcionek
    Poprzez zastosowanie wielu kolorów i szerokiej gamy czcionek przekazywane treści mogą wprowadzić zamęt wtedy potencjalny odbiorca zostanie raczej odstraszony, niż zachęcony do dalszej eksploracji. Zadbaj o to, aby użyta czcionka była czytelna. Kolory tekstu powinny współgrać z jego tłem, aby nie męczyć oka. Zbyt mały kontrast między tłem, a kolorem czcionki to jawny zamach na nasze oczy. Przy bardziej istotnych informacjach można zastosować pogrubienie, bądź kursywę w celu skierowania uwagi na daną informację. Zarówno krój pisma, jak i jego nachylenie, wykorzystane w reklamie kolory i grafika, powinny ze sobą współgrać i potęgować zamierzony przez twórców efekt. Edytuj kolor i czcionkę kopiowanego tekstu zanim wkleisz go z innego źródła na swoją stronę tak, aby był jednolity.
  2. Cel strony wwwBrak określonego celu i funkcji jakie ma pełnić serwis
    Celem każdej firmy jest jak największa liczba zadowolonych klientów. Nie wyznaczenie celu istnienia strony www może skutkować chaosem. Zamieszczane treści poprzez zły dobór i natłok zbędnych informacji mogą wprowadzać klientów w błąd. Myślenie strategiczne w biznesie ma tą zaletę, że uwalnia Cię od ciągłych zmian, natłoku obowiązków i pozwala na skupienie się na tym, by stale podnosić poziom korzyści, jakie klient widzi w Twoich produktach lub usługach. Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć poprzez prowadzenie strony swojej firmy i systematycznie realizuj założone cele.
  3. Kontakt na stronie internetowejBrak kontaktu na każdej podstronie
    Potencjalny klient powinien mieć możliwość skontaktowania się z firmą w możliwie prosty sposób. Zakładka kontaktu powinna znajdować się na ostatnim miejscu w wymienianych pozycjach, ponieważ jest to intuicyjne. W informacjach kontaktowych należy zamieścić: nazwę firmy, dokładny adres, telefon kontaktowy, adres e-mail, numer konta oraz NIP. Można dodać mapkę dojazdową wraz ze zdjęciem obiektu firmowego. W prawym górnym rogu proponowane jest zamieszczenie formularza szybkiego kontaktu.
  4. Prowadzenie firmowej strony www

    Nieaktualne wpisy i publikacje
    Publikowane treści powinny być aktualne i dodawane na bieżąco. W przypadku niesystematycznego aktualizowania strony klient może odebrać to jako porzucenie działalności. Wpisy powinny pojawiać się często, by uniknąć sytuacji kiedy klient odwiedza stronę w maju zastając życzenia Bożonarodzeniowe. Należy pamiętać także o weryfikowaniu zamieszczanych informacji kiedy ulegają one zmianie.

     

  5. Dodatki na stronach internetowych

    Przeładowanie strony widgetami
    Mniej znaczy więcej także w tym przypadku. Strony internetowe powinny być przejrzyste, proste i czytelne. Odradzamy „ulepszania” wyglądu strony zbędnymi gadżetami. Unikaj zamieszczania na stronie zegara i kalendarza, każdy system operacyjny komputera posiada taki, klient ma go „pod ręką”, jest on więc zbędny w witrynie Twojej firmy. Imieniny, informacje pogodowe bądź nieużywany newsletter także zaśmiecą stronę www. Widżety wbrew pozorom mogą nie okazać się przydatne, możemy osiągnąć cel przeciwny do zamierzonego.

  6. Muzyka na stronie www

    Muzyka w tle strony
    Zdecydowanie odradzamy dodawanie muzyki w tle witryny firmy. Preferowana przez nas muzyka niekoniecznie musi przypaść do gustu osobom odwiedzającym naszą witrynę. Może rozpraszać, a także irytować. Warto pamiętać, by kiedy jednak zdecydujemy się na muzykę w tle nie odtwarzajmy jej automatycznie – lepiej by klient sam zadecydował czy chce jej słuchać wciskając przycisk play.

  7. Corporate identity spójne z stroną www

    Brak spójnego corporate identity

    Częstym błędem podczas prowadzenia strony swojej firmy jest brak identyfikacji witryny z firmą. Stosowanie elementów graficznych często odbiega od przyjętych przez firmę elementów, znaków i barw przez co znacznie utrudnia identyfikacje firmy. Zaleca się stosowania elementów charakterystycznych dla swojej firmy. Styl firmy w wizytówkach, gadżetach, czy stronie www powinien być ten sam. Identyfikacja wizualna  to podstawowe narzędzie, służące kreowaniu wizerunku marki firmy na rynku.

  8. Nawigacja i usability na stronie firmowejZła nawigacja
    Nawet jeśli treść strony będzie zrobiona w dobry sposób a nie będzie posiadała przestrzennej nawigacji. Musisz się postarać aby była czytelna i w krótkim czasie pozwoliła ci dostać się na dowolna podstronie. Postaraj się ja skonstruować tak aby każdy wiedział gdzie jest. Polecana jest zasada trzech kliknięć. Polega ona na tym, aby odwiedzający witrynę trzema kliknięciami doszedł do zamierzonej podstrony. Jest to optymalna liczba, ponieważ w przypadku kiedy należy wykonać sporą liczbę kliknięć klient może się zirytować i zgubić na stronie.
  9. Brak logotypu firmowegoBrak logo na stronie internetowej firmy
    Logotyp składa się ze znaku graficznego i tekstu. Na stronie nie zawsze znajduje się logo firmy. Powinno się ono znajdować w lewym górnym rogu i zajmować nie więcej niż 1/3 szerokości strony jeśli firma jest rozpoznawalna. Zalecane jest umieszczenie logotypu/loga na środku, kiedy instytucja nie jest powszechnie znana. Częstym błędem jest umieszczanie loga z prawej strony witryny.  Pod logiem powinno być umieszczone hasło firmy jeśli nazwa firmy nie jest jednocześnie nie wyjaśnia jej działalności. Logotyp w pierwszej kolejności powinien rzucić się w oczy Internaucie. 
  10. Za duże obrazki na stronie

    Publikowanie nieprzeskalowanych grafik
    Jeśli system sam nie przeskaluje grafiki, trzeba to zrobić ręcznie.Zdjęcia z aparatu cyfrowego zajmują przeważnie po kilka megabajtów. Jeśli zechcesz wysłać do galerii kilkanaście lub wręcz kilkadziesiąt fotek, może to uszczuplić dostępną powierzchnię dla strony, zdjęcia nie będą się mieścić na stronie. Optymalna rozdzielczość grafiki na stronach www to 800×600 mpx i zapisywana w formacie jpg., png. lub gif.. Nie należy zamieszczać obrazów w formacie bmp. Co jest często spotykanym błędem.

  11. Reklamy i banery na stronie firmowej

    Reklamy 

    Absolutnie każdy internauta wie, jakie to irytujące. W najlepsze przeglądasz strony internetowe, a nagle nie wiadomo skąd atakują Cię reklamy. Unikaj zamieszczania sporej ilości reklam w Twojej witrynie. Uciekający „krzyżyk”, denerwujący dźwięk, wielkie na cały ekran. Wielu z odwiedzających Twoją stronę www może zrezygnować z dalszego korzystania z niej poprzez natłok wyskakujących reklam. Ogranicz występowanie reklam do minimum.

  12. Formularz kontaktowy na stronie www firmy

    Brak landing page
    Landing page jest logicznym rozszerzeniem treści znajdującej się w reklamie na która klikniemy. Najczęściej wchodzimy poprzez mailing, linki sponsorowane lub banery . Powinna ona być atrakcyjna i nie zniechęcać do przejścia na stronę główną. Strona ta może być mikrostroną , stroną samodzielną lub elementem większej witryny. Landing page służy do rozpoczęcia procesu zakupu, rejestracji w serwisie, wzmocnienia marki, pozyskania danych kontaktowych czy rozdystrybuowania informacji o ofercie.

  13. Social media w firmie

    Martwe” social media
    Linki do stron social media muszą być aktualne. Jeśli rezygnujesz z prowadzenia np. funpage na facebooku, profilu firmy na tweeterze czy też instagramie do którego umieszczony jest link w Twojej witrynie – usuń go. Nie zaniedbuj weryfikowania zmian. Niepotrzebne linki zaśmiecają tylko Twoją stronę www. Odradzamy jednak rezygnację ze stron social media. Poprzez aktywne prowadzenie fanpejdży jesteś w stanie najszybciej informować klientów o nowościach, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

  14. Jak wybrać dobrą domenę dla Twojej firmy?

    Trudna do zapamiętania domena
    Zadbaj o to, aby Twoja domena była łatwa w zapamiętaniu. Unikaj wieloczłonowych nazw. Odpowiednia domena internetowa wpływa korzystnie na wizerunek firmy. Pozwala ona na zidentyfikowanie firmy z adresem strony www, wpływanie na pozycję w wyszukiwarkach – nazwa firmy w adresie domenowym pozwoli zdobyć dobrą pozycję w systemach wyszukiwawczych.

  15. Jaki hosting dla firmy?

    Słaby hosting

    Z punktu widzenia dostawcy takich usług polega to głównie na dbaniu o stałe, poprawne działanie dysków i połączenie serwerem z Internetem. Dobry dostawca powinien się zatem troszczyć o:
    – dobry stan techniczny zarówno dysków, jak i innych podzespołów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania serwera, dobry stan techniczny połączenia z Internetem
    – ochronę danych klientów i ich kont przed różnego typu atakami
    – sprawną pomoc techniczną i całodobowy support w razie awarii
    – maksymalnie pełną, szybką i stałą dostępność do przechowywanych zasobów przez Internet.

Ostatnie wpisy